19.06.2012 г.

Хламидия-тихата епидемия

Хламидия-тихата епидемия


Бактерията предизвикваща хламидия е chlamydia trachomatis. Тази зараза се предава най-вече полов път (PID). Хламидийната зараза може да бъде в  жената през цялото време, което да не й причинява никаква вреда, но може и да показва наличието си чрез определени симптоми.  Жените с хламидия могат да имат увеличено или променено влагалищно течение и получат вагинална инфекция, която може да се разпространи в половите органи.

Факторите, които показват вероятността някоя жена да има хламидийна зараза са:
 наличие на сексуална активност и възраст под 20 години;
*
наличие на нисък социално-икономически статус;

*

липсата на използвани контрацептиви (презервативи);

*

повече от един сексуален партньор;

*

използването на орални контрацептиви;

*

секс с партньор, който преди е имал полово предавано заболяване;

*

секс с партньор, който има хламидийна зараза на пикочния тракт.Хламидия-тихата епидемия



Симптоми на хламидията



Жени, които са заразени с хламидия често нямат симптоми или имат един единствен, който е неясно изразен. Ето защо заразените жени често не осъзнават, че имат болестта от дълго



време, понякога години. Но те са заразени и могат да предават болестта несъзнателно. Когато симптомите включват жълтеникаво вагинално течение; болезнено или често уриниране; парене или сърбеж на вагиналната област; червенина, оток или болезненост на влагалището; болки по време на сношение и ненормално кървене.


Диагностициране на хламидията



Диагностицирането на хламидията се прави чрез самонаблюдение, поставяне на обща



медицинска картина и физическо изследване, които включват взимането на проба от цервикална тъкан с намазка, взета с марля и изпращането й в лаборатория за изследване. Изследователите работят за развитието на тестовете на урината, които да направят сканирането на тази болест по-достъпно. Обичайният кръвен тест се прави за да се разбере дали има също така и зараза на сифилис.



Сексуалните партньори, с които е осъществяван полов контакт през последен шестдесет дни също трябва да бъдат проверявани, когато има наличие на хламидия.Хламидия-тихата епидемия





След успешно проведеният курс на лечение с антибиотици, лекарят може да направи повторно изследване чрез посявка на материал от засегнатата област. Ако тестът е положителен, тогава обикновено е налице повторно заразяване. Това е много вероятно, ако сексуалният партньор не е бил лекуван или лечението не е завършено.



Ефекти върху плодовитостта



Хламидята може да въздейства върху женската репродуктивна способност по два начина: това може да доведе до полово предавани болести, които могат да доведат до безплодие чрез увреждане на маточните тръби или да доведе до временно безплодие чрез засягане на цервикалната слуз.  Основната опасност за мъжете с хламидия, все пак, е това те да заразят своите партньорки и техните партньори, който могат да развият PID.



Ако вие имате хламидийна зараза и планирате бременност, трябва да се подложите на лечение преди зачеването - бременната жена, която има хламидия може да я предаде на бебето при рождението му и то да страда от остра форма на конюнктивит и белодробни инфекции.Хламидия-тихата епидемия



Лечение



Хламидията се лекува с антибиотика erythromycin. При повечето хора е възможна повторна зараза с болестта чрез друг сексуален партньор.  Партньорите ви винаги трябва да бъдат лекувани от заразата, независимо, че техният тест е отрицателен.



Понякога е възможно лечение с комбинация от антибиотици за период от 7 до 10 дни. Антибиотиците са:



*

Azithromycin

*

Doxycycline

*

OfloxacinХламидия-тихата епидемия

*

Erythromycin



Възможни последствия, ако хламидията не се лекува?



Хламидийната зараза в жената е силно свързвана с развитието на cervical dysplasia или ракови (или необичайни) клетки в маточната шийка.



Лечението на хламидийната зараза е важно и за възпрепятстване маточните тръби, които свързват яйчниците с матката. Тежката или нелекувана хламидийна зараза може да доведе до сериозни усложнения:



* Полова възпалителна болест или PID, които включват разпространена зараза на половите органи;Постоянна болка в областта на половите органи;

* Сраствания или съединяването на тъкан;

* Безплодие или неумение за зачеване;

* Извънматочна бременност, при която оплодената яйцеклетка се развива извън матката;Хламидия-тихата епидемия

* Преждевременни контракции и раждане, ако жена е заразена през бременността;

* Зараза на маточната стена, която настъпва след раждането.

 *

Повторни ректални зарази.

*

Бременните жени, които не знаят за съществуването на хламидийна зараза в себе си, рискуват заразяването на бебето/та си при раждане и се намират в повишен риск от преждевременно раждане. Хламидията при новородените може да предизвика конюнктивит (инфекция на очите) и пневмония. Поради тези причини скрининга за хламидия е препоръчителен за всяка бременна жена.Хламидия-тихата епидемия



Предотвратяване на заразата



Няколко са нещата, които могат да предотвратят и възпрепятстват разпространението на хламидийната зараза.



*

Мъжките и женските кондоми обезпечават някаква защита.

*
Половите контакти с един партньор са по-надеждни.

*
За всички нови сексуални партньори трябва да сте осведомени за тяхната сексуална история и евентуалното наличие на полово предавани болести. Сексуалният контакт трябва да бъде отложи докато изследванията покажат отрицателен резултат.

 Изследванията за наличие на хламидия се препоръча да се правят всяка година или всяки път, когато се сменя сексуалния партньор. За всеки нов или влошаванете на съществуващ вече симптом трябва да уведомите вашия лекар.



По материали на http://www.womenfitness.net/
от блога на :dermatologia


Няма коментари:

Публикуване на коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Flamingo ADS