8.06.2012 г.

Защо натякваме и защо не трябва?

Dreamstime
Натякването присъства в отношенията между повечето двойки, и не само. Има и случаи, когато просто не можем да спрем. На какво обаче се дължи този навик?

Според психолозите непрекъснатото напомняне засяга чувството ни на сигурност и доверие, което можем да гласуваме на другия. Когато се опасяваме, че близкият ни няма да изпълни молбата ни, продължаваме да напомняме. Това обаче дразни и провокира отказ за съдействие, от което се заражда един порочен цикъл на натякване и неизпълнение на обещания.



Ако в една двойка партньорите са с различни характери –единият е организиран, а другият върши задълженията си, включително личните, когато може, няма да бъде изненада, че ще се стигне до сериозен конфликт.

Постоянното напомняне е по-характерно за жените, тъй като главно върху техните рамене лежи отговорността за дома и семейството. Те са и по-чувствителни към появата на проблеми във връзката.

Когато жените искат нещо и не получават отговор, те бързо осъзнават, че нещо не е наред. Многократното напомняне, както вече се спомена, влошава нещата.

Мъжете също носят вина, тъй като не винаги дават ясен сигнал, че до тях е достигнала молбата за съдействие. Често липсата на отговор от тяхна страна е, защото все още не знаят отговора или са наясно, че той ще разочарова нежната им половинка.

Малко повече разбиране един към друг ще се отрази благоприятно на връзката, препоръчва Хауърд Маркман – професор по психология в Университета в Денвър. Натякването е враг на любовта, категоричен е той.
puls.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Flamingo ADS